שיטות טיפול

 טיפול קוגניטיבי התנהגותיCBT

             

CBT - Cognitive Behavioral Therapy   

רבים מאיתנו חווים מחשבות שליליות כגון: "אני לא מספיק שווה", "אני לא מסוגל להתמודד", "משהו רע יקרה" ועוד.

למחשבות אלה יש נטייה להתגבר בתקופות של חוסר וודאות או חוסר שליטה. בתקופות אלה, אנחנו רגישים וחסרי בטחון במיוחד, והדבר גורם לנו דחף לברוח או להימנע מהמצב ה"מאיים".

כאשר חוויות מסוג זה מתרחשות בתדירות נמוכה, הן טבעיות ואינן פוגמת באיכות החיים .

 

אולם, יש אנשים הסובלים מחוסר בטחון תמידי. אנשים אלה תרגמו חוויות קשות שעברו לתחושה כללית של חוסר ערך או יכולת. אנשים אלה עלולים לסבול מחרדה גבוהה, תחושות גופניות לא נעימות ורצון כללי להימנע ממצבים של חוסר שליטה או חוסר וודאות. וכך, אנשים הסובלים מחוסר בטחון יסבלו לעיתים קרובות גם מחרדה (חרדה כללית, התקפי פאניקה), דיכאון, או צורך להיות בשליטה תמידית כדי לא לחוות את המצוקה (פוביה, OCD, פוסט-טראומה, הפרעות אכילה, וכו.)

 

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי- התנהגותי (CBT) מבוסס על שילוב בין טיפול קוגניטיבי וטיפול התנהגותי.

העיקרון של שיטת הטיפול הוא שילוב של שינוי בדפוסי חשיבה (קוגניציה) עם שינוי בדפוסי התנהגות. כלומר, על מנת ליצור שינוי אצל המטופל, יש צורך בשינוי תפיסת המציאות (כפי שמקובל בטיפול קוגניטיבי) לצד למידה ותרגול של התנהגויות חדשות (כפי שמקובל בטיפול התנהגותי)

 

 CBT הינו טיפול קצר מועד, המתמקד ב"כאן ועכשיו" – קשיים, מצוקות ודפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים שגורמים להפרעות רגשיות.

 

טיפול  CBTעוזר לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול מטלות טיפוליות שמטרתן הגברת הביטחון העצמי, הפחתת הצורך בשליטה ופרפקציוניזם, הפחתת מחשבות מעוותות ומטרידות והחזרת תדירות ועוצמת הרגשות הלא נעימים לרמה נורמטיבית.

טיפול CBT  ממוצע אורך בין 3 ל- 6 חודשים.

 

למי מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי ?

 

טיפול קוגניטיבי מתאים לאנשים הסובלים מחרדה ודכאון, ,OCDפוביות שונות או אנשים המעוניינים לטפל בכל בעיה התנהגותית המונעת תפקוד תקין ומספק.

 

להזמנת תור לקליניקה לחצו כאן

 

איזון גוף ונפש

מרים: 054-7249893