אלרגיות

 

אלרגיה היא תגובה מוגזמת ובלתי רצויה של המערכת החיסונית, חומרים שאינם מזיקים ורוב האנשים לא מגיבים אליהם באופן זה. כאשר המערכת החיסונית מפתחת רגישות יתר כלפי גורמים בלתי מזיקים הנמצאים בסביבה הטבעית שלנו, מדובר באלרגיה.  ואת הגורם האחראי לתגובה האלרגית נקרא אלרגן.

האלרגנים הטיפוסיים הם חלבונים המרחפים באוויר (כגון: אבקני צמחים, וקרדית אבק הבית); מזונות (במיוחד חלב פרה, ביצים, בוטנים ודגים); תרופות (כמו הפנצילין); ארס דבורים ועוד.

אף שכל אחד מאיתנו עלול להיות אלרגי לכל אחד מסוגי המזון, אפילו למזונות ה"בטיחותיים" ביותר, 90% מהאלרגיות למזון הן תוצאה של חשיפה לשמונה הקטגוריות הבאות: חלב, ביצים, דגים, אגוזים, בוטנים, חיטה ופולי סויה.

 

התגובה האלרגית  עשויה להתרחש תוך דקות ספורות מהחשיפה לחומר הבעייתי, אך התגובה יכולה להתרחש לאחר כמה שעות ואפילו לאחר כמה ימים ממועד החשיפה. בהתאם לדרגת החומרה ולסוג האלרגן, אנחנו עלולים לחוות עקצוץ או גירוד בפה, כאבי בטן, שלשול והקאה, פריחה בעור, דמעות, עיניים אדומות, אף סתום, התעטשויות ושיעולים, צפצופים מהריאות, קשיי נשימה, תפרחות וגרד. כל אלה תופעות המעידות על רגישות גבוהה לחומרים אלרגניים המרחפים באוויר, בעיקר באביב, בגלל הפריחה . כ-20% מבני האדם הם בעלי רגישות גבוהה יותר מן הממוצע, ולכן הם מפתחים תגובות אלרגיות עם החשיפה לאלרגנים.     אלרגיה  לגרגרי  אבקה  של  צמחים  היא  אחת המחלות הנפוצות ביותר בארץ. לפי הערכות שונות, סובלים ממנה כ-600 אלף בני אדם, שהם כ-15% מתושבי ישראל.

 

במקרים קיצוניים התגובה יוצאת מכלל שליטה ומערבת מערכות גוף רבות, עד כדי מצב של שוק אנאפילקטי. השוק אנפילקטי גורמת גורם לירידת לחץ הדם ולתגובה אלרגית מסכנת חיים.

 

אנשים רבים סבורים שיש להם אלרגיות למזון, אך למעשה, מדובר בתגובתיות חיסונית למזון או אי סבילות למזון – תגובה מושהית שנגרמת מאכילת מזונות או מרכיבי מזון מסוימים. יש להבדיל בין תגובה אלרגית לאי-סבילות למזון.  אי-סבילות למזון קשורה על פי רוב לבעיה גנטית החוסמת את הגוף מלפרק ולעכל נכון מוצרי מזון מסוימים. הסוגים הנפוצים של תגובתיות חיסונית מתרחשים בעקבות אכילת גלוטן המצוי בחיטה, בשעורה ובשיפון, במוצרי חלב, במשפחת הסולניים (עגבניות, תפוחי אדמה, חצילים, טבק ופלפלים) ובמוצרי סויה. אי-סבילות למזון היא בעיה מסובכת הרבה יותר מאלרגיה.

 

מכיוון שהתגובה האלרגית מופיעה באופן מיידי, קל יחסית לזהות את הקשר בין הגורם לתוצאה, כלומר בין המזון הבעייתי לתסמינים שהוא גורם להם. אולם, במצבי אי-סבילות, ובמיוחד במקרה של רגישות לגלוטן, התגובה מופיעה באיחור. ייתכן שהתסמינים יופיעו רק אחרי חשיפות רבות לחומר הבעייתי במשך תקופת זמן ארוכה. לכן, קשה לאבחן אי-סבילות למזון אבל חשוב מאוד לעשות זאת, שכן אי סבילות למזונות עלולה לגרום לנזקים ארוכי טווח.

לדוגמא, במקרה של רגישות לגלוטן, אף תרופה לא תוכל להקל את התסמינים. הטיפול היחיד הוא להוציא את כל הגלוטן (חיטה, שעורה ושיפון)  מהתזונה – לחלוטין ולתמיד.

 

קינסיולוגיה

 

בראייה הקינסיולוגית, אלרגיה היא אחת מתגובות הגוף למעורר מתח גלוי או סמוי שמקורו יכול להיות פיזי, כימי, רגשי, או מנטלי. על פי גישה זו. האלרגן יוצר חסימה בזרימת האנרגיה של האדם.            

לעתים קרובות האלרגיה מופיעה כשהגוף נחשף לאלרגן מסוים בזמן מתח. לכן, חשוב מאוד לנטרל לא רק את האלרגן, אלא גם את גורם המתח הרגשי.

 

בנוסף האלרגנים יכולים להיות קשורים לטראומות או חרדות שהאדם עבר. לדוגמא, אדם שקיבל בשורה מאוד קשה בזמן שהוא אכל גלידה- עלול לפתח אלרגיה לכל גלידה ( או לגלידה שאכל בעת שהוא קיבל את הבשורה הקשה.) ייתכן שהוא לא זוכר את הטראומה, אך הגוף שלו זוכר אותה – וכל פעם שהוא יאכל גלידה הוא יפתח אלרגיה מסוג מסויים.

דוגמא נוספת, היא מטופלת שפיתחה אלרגיה לחומרי ניקוי כתגובה להתנהגות כפייתית של אימה בנושא הניקיון. בגישה הקינסיולוגית, נוכל לחשוף את התפיסה המוטעית המזהה את האלרגן כאויב ולנטרל אותה.

 

אפשר לפתח תגובה אלרגית גם לצבעים, צלילים, סמלים וצורות, רגשות, מחשבות, התנהגויות, סיטואציות ואפילו אנשים מסוימים. כל אלה  עלולים לגרום לחסימה המפרה את האיזון בגוף. הנחת היסוד בקינסיולוגיה היא שגם אם האלרגיה באה לידי ביטוי ברובד הפיזי, ברוב המקרים היא נוצרת על בסיס רגשי.

 

טיפול באלרגיה בשיטת הקינסיולוגיה:

הקינסיולוגיה משלבת טכניקות של בדיקות שריר עם עקרונות הרפואה הסינית המסורתית. בעזרת בדיקות השריר נוכל לאבחן במדויק את האלרגן. בנוסף, נוכל לזהות חוסרי איזון פיזיים, כימיים, אנרגטיים ורגשיים בגוף. נוכל ולעקוף דפוסי חשיבה מודעים כדי לאתר את הגורמים התורמים לתגובה האלרגית ברמות הלא מודעות של הגוף.

ברגע שמזהים את האלרגן, ננקטת טכניקה מיוחדת לאיזון וחיזוק ערוצי האנרגיה (מרידיאנים) בגוף, במטרה לשחרר את החסימות ולחזק את הגוף כדי שיוכל לרפא את עצמו. הטיפול יכול לנטרל את חוסרי האיזון שנתגלו במערכות הגוף השונות בשילוב טכניקות לנטרול המתח הרגשי.

 

למידע נוסף אודות תזונה ובניית תפריט מותאם אישית לחצו כאן

איזון גוף ונפש

מרים: 054-7249893