טראומה

 

טראומה היא מצוקה רגשית שנוצרת בעקבות חוויה קשה או אוסף של חוויות קשות במיוחד.

החוויה הטראומטית הינה בעלת השלכות על תפקודו של האדם. השפעתה של הטראומה תלויה בחומרת האירוע ובחוסנו של מי שנפגע ממנו. קשה לצפות מראש את השפעת האירוע הטראומטי על העולם הרגשי.

 

טראומה יכולה להיווצר לאחר אירוע חד פעמי או לאחר מספר חוויות קשות. הטראומה גוררת מצב של הלם, בו הנפגע אינו מסוגל לגייס את הכוחות הנפשיים הנחוצים להתמודדות עם האירוע הטראומטי. מסיבה זו קשה לנפגע לעבד את החוויה כך שיוכל להכיל את המשמעות של החוויה ואת הרגשות הנלווים אליה.

טראומה עלולה להיות תוצאה של פגיעות פיזיות או נפשיות כמו, לדוגמא,- תאונה, פיגוע, התעללות או אירועים קשיים ומלחיצים אחרים. האירועים הטראומטיים מנפצים את הביטחון האישי, וגורמים לתחושת חוסר אונים ופגיעות. הטראומה גורמת לנפגעים להתייחס לסביבה כאל מקום מסוכן ומאיים. נפגע הטראומה עלול לחוש איום מאנשים, ממקומות או ממצבים ספציפיים הקשורים לחוויה שעבר.

 

מהו פירוש המילה ''טראומה"?

 

''טראומה'' היא מילה יוונית שפירושה הוא פצע. במקורה המילה טראומה שמשה לציון פצעים גופניים ולא להצבעה על מצבים רגשיים.

השימוש במונח טראומה לציון פגיעה נפשית החל רק במאה התשע עשרה וטבע אותו הרופא ג'ון אריקסן.

 

איך נוצרת טראומה?

 

הטראומה מתבטאת אמנם באופן שונה אצל אנשים שונים אך ניתן להצביע על קווים משותפים. נהוג לזהות נפגע טראומה כמי שחווה שילוב של המאפיינים הבאים:          

       1 - תחושת איום מיידי על גופו, על בריאותו הפיזית, או על רגשותיו של האדם.

       2 - הצפה בתחושות חזקות של חוסר אונים או פחד.

       3 - השפעתו של האירוע הטראומטי מועצמת כאשר לא מוכנים אליו. ברוב המקרים ההתרחשות הטראומטית היא פתאומית ובלתי צפויה.

 

חשוב לציין שחוויה טראומטית איננה בהכרח תוצר של חוויה אישית. טראומה עלולה להיות תוצאה של חשיפה לאירוע טראומטי שנוגע למישהו אחר בעקבות מראה עיניים או משמע אוזניים.

 

השורש הרגשי של הטראומה:

 

כאמור, ישנן סיבות מגוונות להיווצרות טראומה, והן שונות ממקרה למקרה, ולכן קשה להתחקות אחר השורש הרגשי של הטראומה. לעיתים הביטוי של הטראומה הינו בעל קשר ישיר ונראה לעין לאירוע הטראומטי וקל להבחין בו. לדוגמא, אדם יימנע ממצב הדומה למצב שעורר אצלו חרדה קשה. הוא יסרב להישאר לבד, או להיפך, לבוא בחברת אנשים שאיננו מכיר. אנשים שחוו תאונה או תקיפה עלולים לסרב להיכנס למקומות סגורים, להתקרב לבעלי חיים, או להשתתף בטיסה.

 

לפעמים עוצמת הטראומה גורמת לאדם להכחיש אותה או להמיר אותה בתסמינים פיזיים או רגשיים המתקשרים לטראומה בדרך עקיפה. במצב זה קשה לאדם עצמו או לסביבתו להבחין בקשר שבין החוויה לבין הביטוי שלה והוא עלול לסבול מהתסמינים במשך שנים. נפגעי טראומה פונים לרופאים כדי לטפל בקשיים פיזיים מסוגים שונים בלי להבין שיש מקור טראומטי למצבם.

 

רותי, אישה בת 60 הגיעה אלי לטיפול כשהיא סובלת משכחה מאוד קשה. השכחה השפיעה על כל תחום בחייה. כך, לדוגמא, היא שכחה להגיע למפגש הטיפולי הראשון שלנו למרות שדברתי איתה יום לפני הפגישה. 

רותי היא אימא וסבתא במשרה מלאה וזאת בנוסף למשרה שהחזיקה בה בהצלחה עד אשר נאלצה לפרוש בעקבות המצב ממנו היא סובלת.  

רותי עברה מספר אבחונים אצל נוירולוג שקבע חד משמעית שהיא לא סובלת מאלצהיימר ושהסיבה לשכחה לא ידועה.

כבר בפגישה הראשונה דיווחה רותי על כמה חוויות מאוד ''טראומטיות'' שהיא עברה. אחת החוויות התרחשה עוד בהיותה ילדה צעירה והיא לא שיתפה אותה עם איש. הסתבר שרותי המירה את הטראומה ל"שכחה" כדרך התמודדות עם עצמתה הטראומטית של החוויה: לטענתה, "כאשר אני לא זוכרת אני לא סובלת." למעשה באופן לא מודע סבלה רותי סבל כפול: סבל שנבע מהטראומה ובנוסף סבל שנבע מהשכחה. במהלך הטיפול עלו החוויות לפני השטח, הן הפכו למודעות, ורותי יכלה לעבור "שחרורים מכוונים." לאחר זמן מה השתפר מצבה של רותי באורח ניכר.

 

איך מזהים טראומה ומתי יש צורך בטיפול?

 

כשהטראומה היא אירוע ידוע, שיש לו עדים חיצוניים או זיכרון ברור של מי שחווה אותה, רבים הסיכויים שהאדם יקבל טיפול מתאים. אולם, למרות שחלק מהאנשים זוכרים את האירוע הטראומטי הם לא תמיד מקשרים בין הטראומה לבין האירוע או שהם לא מקשרים בין פרטים קטנים או חלקים ספציפיים בתוך האירוע לבין הטראומה עצמה.

לעומת זאת לעיתים הטראומה מודחקת, וקשה מאוד למי שמעורב בה להבחין בין תסמינים ספציפיים לבין אירוע כלשהו .

 

 מומלץ לטפל בטראומה או בחשש לטראומה במקרים הבאים:

 

 

כאשר האדם סובל ממצוקה רגשית או פיזית.

כשאדם נמנע ממצבים, מקומות או מחשבות מסוימות שמזכירות לו את אירוע הטראומה וכאשר התנהגות זו משפיעה על חייו (אם יש לו חרדות טיסה והוא לא טס בחיים – אז לא חשוב לטפל בזה).

כשהוא סובל מסיוטים במהלך השינה או מחשבות קשות החוזרות על עצמן באופן בלתי פוסק. 

קשיי תפקוד אחרים.

 

כיצד טראומה משפיעה על אנשים?

 

כולנו מגיבים לחוויות טראומטיות בצורה זו או אחרת אך האופן שבו נגיב לאירוע טראומטי תלויה בגורמים הבאים:   

 

-1 אופי האירוע, עוצמתו ומשכו.

-2 חוויות טראומתיות קודמות. ידוע שכשחוויה טראומטית חוזרת על עצמה, הפגיעה מתעצמת.

מידת התמיכה החברתית והמשפחתית ויכולת ההתמודדות הטבעית. 3- 

 

שחרור טראומה:

 

בקליניקה אנחנו מתחקים אחר השורש הרגשי של קושי שמעכב התקדמות בחיים או גורם לנו לסבל. בדומה למקרה של רותי, שבו בסייעתא דשמייא מוצאים את השורש הרגשי של הטראומה, אפשר לשחרר את הרגשות ואת הפחד שחווים בעקבות הטראומה  בתהליך שנקרא שחרור מתח רגשי.

חשוב לציין שבד"כ נתייחס לא רק לבעיה עצמה אלא גם לרגשות הנלווים אליה.

איזון גוף ונפש

מרים: 054-7249893