ביטחון עצמי​

 

 

השורש הרגשי של הרבה קשיים הינו חוסר ביטחון עצמי. מהו השורש של הביטחון העצמי?

 

ביטחון עצמי גבוה איננו קשור למידת טוב הלב, ליכולות שכליות או למראה חיצוני.

לעיתים אנשים מאוד מוכשרים סובלים מביטחון עצמי מאוד נמוך – כמו במקרה של יעל.

יעל, בחורה בת 16 הגיעה אלי לקליניקה ביחד עם אמה. יעל היא - ילדה רזה, עם גב כפוף ומאוד מופנמת. בלימודים בכיתה היא הייתה מאוד שקטה, וכמעט לא השתתפה בשיעורים. מלבד חברה אחת טובה לא היו ליעל קשרים חברתיים משמעותיים.

לאחר מספר חודשים של עבודה אינטנסיבית עם יעל, היא הפכה להיות אחת הבנות המקובלות ביותר בכיתתה. 

כשנה לאחר עבודתנו המשותפת, חזרה אלי יעלכדי לקבל חיזוקים לקראת אפשרות שתבחר להיות מדריכה. בתום שתי פגישות בלבד בשרה לי שהיא התקבלה לשמש כמדריכה ובמהרה הפכה להיות אחת המדריכות הטובות בשכבה.

מבחורה עם ערך עצמי ירוד מאוד הפכה דסי לאישה מצליחה ומקסימה.

 

מדוע ישנם אנשים עם ביטחון עצמי גבוה וכאלו עם ביטחון עצמי ירוד?

האם ביטחון עצמי הוא תכונה מולדת או נרכשת?

 

אם נסתכל סביבנו נראה שחלקנו נולדנו מוחצנים, חברותיים ופתוחים, וחלקנו מופנמים, עם נטייה להסתגר ולהתכנס בעצמנו. יחד עם זאת, ללא ספק, ישנם אנשים מופנמים ובטוחים בעצמם, ואחרים לעומתם, מוחצנים וביטחונם העצמי ירוד.

ביטחון עצמי היא תוצר הערכה עצמית וזו נבנית על ידי דימוי עצמי חיובי.

למרבית התינוקות ישנה נטייה לדימוי עצמי חיובי, התייחסות חיובית לעולם ויכולת לדרוש את מה שהם רוצים. תגובת הסביבה לרצונות שמביע התינוק משפיעה על הדימוי העצמי העתידי שלו. מסיבה זו החשיבות של תגובת הסביבה גדולה יותר מהנתונים ההתחלתיים של כל תינוק. במלים אחרות: לא הטבע המולד קובע את רמת הביטחון העצמי, אלא הטיפוח של נטיית הביטחון הראשונית. טיפוח הדימוי העצמי הוא המרכיב המרכזי - בשמירה על הדימוי העצמי החיובי איתו נולדנו.

הבשורה מהבנה זו היא, בלשון רבי נחמן מברסלב: ''אם אתה מאמין שיכולים לקלקל  - תאמין שיכולים לתקן.'' (ליקוטי מוהר"ן).

 

מהו ביטחון עצמי?

 

ישנם אנשים שמשדרים בטחון וערך עצמי. ואכן, אנשים אלה מרגישים מועילים ומעריכים את עצמם ככאלה, קרי, הם אינם זקוקים לקבל הערכה מהסביבה כדי להרגיש טוב עם עצמם.

לעומת זאת, ישנם אנשים הסובלים מחוסר בטחון עצמי, והדבר פוגע באיכות חייהם ברמה היומיומית והופך את שגרת יומם לקשה מאוד. אנשים אלו עשויים להימנע או לסבול מאוד מאירועים חברתיים, מלימודים, מעיסוק בתחביבים, ואף מהקמת משפחה. עבורם, כל מצב שנתפס כמאיים, גורם לשיתוק והם מאבדים את המסוגלות לפעול ולתפקד.

 

בניגוד לכל ישנם אנשים עם ביטחון עצמי מופרז. הם לא מחשיבים איש מלבד עצמם. למעשה הם סובלים משיגעון גדלות, ולכן  אחרים נמנעים עד כמה שניתן מלשהות במחיצתם.

אגב – ביטחון עצמי מופרז – יכול לנבוע גם מחוסר ביטחון מוסתר.

 

מהו ההבדל בין דימוי עצמי, הערכה עצמית וביטחון עצמי?

 

דימוי עצמי:

 

דימוי עצמי מורכב מההיבטים השונים של מושג העצמי של האדם. מהי המידה שבה האדם רואה את עצמו באור חיובי או שלילי? מסיבה זו אנו מדברים על דימוי עצמי חיובי או שלילי. הדימוי העצמי יכול להתייחס באופן בלעדי לפן התנהגותי מסוים ,לדוגמה: "אני מאמין שאני לומד טוב, ומרגיש גאה בפן זה של אישיותי. " אך הדימוי העצמי עשוי להתייחס גם למאפיין כללי , לדוגמה: "אני מאמין שאני אדם טוב, ומרגיש גאה בכך באופן כללי."

 

הערכה עצמית:

 

ההערכה העצמית היא הערך שאדם נותן לעצמו על פי הדימוי העצמי. כך, הדימוי העצמי הינו רשימה של תכונות שהאדם מיחס לעצמו וההערכה העצמית הוא הערך שהאדם מדביק לכל תכונה ותכונה.

ההערכה העצמית מתגבשת על פי חוויות של הצלחות וכישלונות, בהתאם לדרך בה האדם מסביר אותם ובהתאם לסיבות שהאדם מייחס להם.

 

ביטחון עצמי

 

הערכה עצמית גבוהה באה לידי ביטוי בביטחון עצמי גבוה. הביטחון העצמי מתבטא בהתנהלות נינוחה וטבעית המשקפת את האמונה של האדם ביכולתו להצליח במעשיו, בצדקת דרכו, או בצדקת דרכו והחלטותיו. אדם עם בטחון עצמי נמוך מתנהל בצורה הפוכה. אדם ללא ביטחון עצמי יתקשה ליזום, הוא יסבול מפחדים , במיוחד מהפחד להיכשל ומהפחד לעשות עצמו לצחוק.

אנו יכולים להבין שאנו סובלים מחוסר בביטחון עצמי כאשר פחדים מעין אלה מונעים מאיתנו לפעול. פחד לפעול יכול להיות בכל דבר, החל מהפעולות הקטנות כמו להגיד לאדם את האמת, להגיד משהו שונה בסיטואציה חברתית,  ועד לפחדים יותר מגבילים כמו הפחד להקים עסק או להגשים חלום מרכזי בחיים.

 

חוסר ביטחון עצמי נוצר על-ידי ביקורת עצמית תמידית ועוצמתית. ביקורת עצמית פוגעת בביטחון העצמי ומתאפיינת בסוגים רבים של עיוותי חשיבה שנועדו להגן עלינו מפני כישלון או מפני פגיעה רגשית היוצרת דימוי עצמי נמוך.

 

בכל אחד מאתנו, קיים קול פנימי ביקורתי. אולם אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך, נוטים לפתח ביקורת הרסנית וקולנית יותר. הביקורת העצמית תולה בי את האשמה והאחריות לגבי דברים שמשתבשים ועוסקת ללא סוף בהשוואת עצמי לאחרים - להישגיהם ולכישוריהם. מובן שההשוואה מוצאת אותי נחותה לעומת אחרים. הביקורת העצמית מציבה אתגרים של שלמות יתר ושאיפה לפרפקציוניזם. השאיפה לפרפקציוניזם מגבירה את תחושת הכישלון וזו מגבירה את חוסר הביטחון. ביקורת עצמית מעכירה את רוחנו וגורמת לנו להרגיש רע ביחס לעצמנו. היא עלולה לגרום לאדם להסתגר ולהימנע מהתנהגויות שנתפסות בעיניו כמסוכנות.

 

מתי חשוב לחזק את הביטחון העצמי ?

 

ראשית יש להדגיש שכל אדם יכול לשפר את בטחונו העצמי. אבל כל עוד האדם מתפקד באופן תקין ואין לו הרגשה שחייו מצויים במבוי סתום –תחושת חוסר בטחון זמנית איננה מזיקה. להיפך, ביישנות וצניעות הן תכונות מאוד מוערכות. אולם - השאלה היא אם הביישנות הזו פוגמת לנו בשגרת החיים , כובלת אותנו למרחב מצומצם במקום לקדם אותנו, או מונעת מאיתנו לממש את הפוטנציאל שלנו. במקרים כאלה כדאי וראוי לפעול לחיזוק הביטחון העצמי.

לדוגמא, אם תלמיד איננו מרים את האצבע בכיתה כי הוא חושש שילעגו לו, או לא נכנס לשיעור באיחור כי הוא חושש שכולם יסתכלו עליו - הגיע הזמן לפעול לשיפור איכות חייו.

 

איך ניתן לחזק את הביטחון העצמי?

 

שיפור ביטחון עצמי - משמעותו שיפור ההסתכלות האישית שלך לגבי עצמך!

ביטחון עצמי ודימוי עצמי שלובים האחד בשני ובכדי לשפר את הביטחון העצמי יש לבחון את הדימוי העצמי ולהגביר את ההערכה עצמית.

 

 - עבודה על הדימוי העצמי, והעלאת ההערכה העצמית מביאים שניהם לשינוי דפוסי ההתנהגות ומאפשרים את שיפור הביטחון העצמי .

 

 כיצד מטפלים בדימוי עצמי נמוך?

 

השורש הרגשי של הרבה בעיות בתחום האישי והבין אישי הוא חוסר ביטחון עצמי . ברמה האישית, אנשים בעלי דימוי עצמי נמוך נוטים יותר לתחושת דיכאון וחרדה, קושי בהשגת מטרותיהם במישור האישי ובמישור התעסוקתי. קושי זה מעצים את תחושת הדימוי העצמי הנמוך ויוצר מעין מעגל קסמים הרסני. ברמה הבין אישית דימוי עצמי נמוך גורם להסתגרות, קושי ביצירת קשרים חברתיים, התקפי זעם/קנאה ואפילו חרדה חברתית.

וכמו שנאמר למעלה –הדימוי וההערכה העצמיים השליליים מביאים לחוסר ביטחון עצמי.

בקליניקה אנו מציפים רגשות שהאדם חש בשלבים מסוימים בחייו ושגרמו לו לביטחון עצמי ירוד. במקביל אנו מחזקים גם את הערך העצמי שלו על ידי כלים מגוונים כגון שחרור רגשות, דמיון מודרך, תמציות, תרגילים פיזיים, וטכניקות נוספות.

בניית הביטחון העצמי היא תהליך. אבל בסיעתא דשמיא, ובעזרת מגוון רחב של כלים שיש לנו בקליניקה התוצאות הן מהירות יחסית ומשנות חיים – כמו במקרה של יעל.    

   

איזון גוף ונפש

מרים: 054-7249893